„Cienioryt” z nagrodą im. Janusza A. Zajdla za najlepszą powieść

Redakcja „Creatio Fantastica” z radością oznajmia, że Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego, recenzowany na naszych łamach w 43. numerze pisma przez Adama Mazurkiewicza, otrzymał wczoraj nagrodę im. Janusa A. Zajdla za najlepszą powieść fantastyczną!

Wręczona w tym roku już po raz trzydziesty, Nagroda im. Janusza A. Zajdla to od lat najważniejsze i najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w dziedzinie polskiej fantastyki. Teksty – powieści i opowiadania – opublikowane przez polskich autorów w przeciągu całego poprzedzającego przyznanie nagrody roku, nominują sami czytelnicy. W kategorii powieść zgłoszono tym razem aż 52 teksty napisane przez 40 autorów, które ukazały się nakładem 28 różnych wydawnictw. Na pięć powieści zakwalifikowanych do ścisłego finału głosowało w sumie od 20 do 26 % nominujących.

W finałowej piątce, obok Cieniorytu Krzysztofa Piskorskiego znalazły się książki: Przedksiężycowi tom 3 Anny Kańtoch, Szczęśliwa ziemia Łukasza Orbitowskiego, Sezon burz Andrzeja Sapkowskiego oraz Holocaust F Cezarego Zbierzchowskiego.

Tytuły nagrodzonej powieści oraz opowiadania (Człowiek nieciągły Anny Kańtoch z antologii Pożądanie) ogłoszono w sobotę wieczorem, podczas kończącego się dzisiaj (7 września) w Bielsku Białej Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki „Polcon”. To tym ważniejsze wyróżnienie, że o zwycięstwie od lat decydują wyłącznie głosy czytelników i zarazem uczestników Polconu.

Autor nagrodzonego Cieniorytu był nominowany do Zajdla już wcześniej dwukrotnie. To jednak jego pierwsza i w pełni zasłużona statuetka, otrzymana zresztą za pierwszą w jego karierze powieść wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Zapraszamy was więc do powieściowej Serivy, gdzie cień potrafi rzucić człowieka, odległe o wiele mil drzwi mogą się łączyć, zwykły uścisk dłoni przynosi czasem tragiczne skutki, a słońce ma czarnego brata bliźniaka. Podróż do tego miejsca to niezapomniane przeżycie. Szczególnie w towarzystwie tajemniczego narratora powieści!


Cienioryt
Krzysztofa Piskorskiego to literacki dwupak: porywająca przygoda w konwencji płaszcza i szpady, a zarazem światotwórstwo najwyższej klasy, dobrze przemyślane i – co rzadkie – odbijające się w samym sposobie poprowadzenia fabuły. Ten świat tak łatwo wciąga czytelnika, a światłocieniowy koncept Piskorskiego prędko wydaje się naturalny i oczywisty, być może dlatego, że został oparty na najdawniejszych intuicjach ludzkości: w cieniu kryć może się wszystko, a każdy człowiek ma swojego czarnego bliźniaka, cień jego myśli, uczynków i snów.
—Jacek Dukaj

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s