Warsztaty literackie z Agnieszką Hałas

Dom Kultury Narnia organizuje w Lubliniecykl Warsztatów literackich od 20 października do 15 grudnia, prowadzony przez znaną pisarkę Agnieszkę Hałas. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach proszę o przysłanie PRZED pierwszymi zajęciami krótkiej (do 10 tys. znaków ze spacjami) próbki tekstu literackiego (tylko proza, warsztaty nie obejmują poezji) na adres halas.agn@gmail.com.

Spotkanie 1
Wprowadzenie – przedstawienie się uczestników, plan warsztatów. Omówienie nadesłanych próbek tekstów. Szort (miniatura) jako wprawka literacka: kilka rad na początek.

Spotkanie 2
Styl – najczęstsze błędy i wpadki. Styl szkolny. Przegadanie. Brakujące podmioty. Pseudopoetyckość i bełkot.

Spotkanie 3
Rodzaje narracji, ich wady i zalety. Tempo narracji. Reguła Show, don’t tell. Infodump i czemu lepiej go unikać. Opisy – jak je konstruować? Dialogi – najczęstsze błędy.

Spotkanie 4
Fabuła – jak zainteresować czytelnika i sprawić, żeby czytał dalej? Konflikt i jego rola w tekście. Konstrukcja tekstu – najczęstsze błędy. Zjawisko „pierwszego rozdziału powieści”. Wątki, wielowątkowość i prawo strzelby, która musi wypalić. Co lepsze – pisanie według planu czy improwizacja?

Spotkanie 5
Zakończenie – wisienka na torcie czy kluczowy element tekstu? Rodzaje zakończeń i najczęstsze błędy.

Spotkanie 6
Postacie i relacje między nimi. Bohaterowie schematyczni i jak uciec od schematu. Zjawisko Mary Sue. Bohater skrajnie antypatyczny. Bohaterowie nijacy. Problem płci w literaturze – stereotypowe postacie męskie i żeńskie.

Spotkanie 7
Pisanie opowiadania a pisanie powieści. Pisanie według planu. Systematyczność. Konspekt – czy jest potrzebny? Konwencje literackie i pułapka sztampowości.

Spotkanie 8

Rady na zakończenie warsztatów: Jak przygotować tekst do wysyłki i komu go wysłać? Konkursy literackie. Wymogi wydawnictw. Jak wybrać wydawnictwo?

Terminy warsztatów:
20 października
27 października
3 listopada
17 listopada
24 listopada
1 grudnia
8 grudnia
15 grudnia

Miejsce:
Dom Kultury Narnia
ul. Lwowska 12, Lublin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s