PATRONAT CF: Relacja z VII Konwentu Fantastyki Fantasmagoria

Ponad czterystu odwiedzających, sześćdziesiąt punktów programu oraz niepowtarzalna atmosfera dobrej zabawy – tak w skrócie można podsumować VII Konwent Fantastyki Fantasmagoria, który 12 i 13 lutego 2016 odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się jak zwykle ogromny pokój gier, w którym wypożyczano planszówki i karcianki, a specjalnie przeszkoleni wolontariusze chętnie tłumaczyli każdemu ich zasady. Wybierać można było spośród ponad stu tytułów, które pochodziły zarówno z zasobów Klubu Fantastyki Fantasmagoria, jak i przysłane zostały przez sponsorów wydarzenia. Osób wypożyczających było ponad 120, co w przybliżeniu daje 500 – 600 graczy w ciągu całego konwentu. Innym, żelaznym punktem programu była sala mangowa, w której miłośnicy japońskiego komiksu i animacji mogli uczestniczyć konkursach oraz dowiedzieć się czegoś z wielu prelekcji przygotowanych przez prowadzących tę sekcję. Dotyczyły one między innymi problemów i wyzwań czekających na podróżników do Kraju Kwitnącej Wiśni czy też najnowszych trendów na koreańskim rynku komiksów internetowych.
Osobom szukającym informacji związanych z filmami, książkami oraz nowinami ze świata kultury i nauki bogatą ofertę proponowała sala prelekcyjna. To właśnie tam odbyły się spotkania z gośćmi konwentu. Paweł Majka – autor wielu poczytnych tytułów oraz Laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego opowiadał licznie zebranym fanom o swoich planach wydawniczych, rozdawał autografy oraz poprowadził specjalny wykład na temat motywu irracjonalności w nurcie science fiction. Uczestniczył także z innym gościem konwentowym – wydawcą Maciejem Ślużyńskim – w panelu poświęconym drodze, jaką musi przejść początkujący pisarz, by jego pierwsze dzieło ukazało się na rynku.
Wydarzeniem, którym w tym roku konwent zaskoczył wszystkich odwiedzających, był pierwszy w historii Gniezna Konkurs Cosplay. Cosplay jest formą wcielania się w swoją ulubioną postać filmową czy komiksową poprzez wykonanie odpowiedniego stroju oraz przygotowanie pokazu właściwej choreografii. Specjalne jury, którego członkiem była także profesjonalna cosplayerka Anna „Anuszka” Kręglewska, oceniało zarówno efekt wizualny, jak i zaangażowanie w przygotowanie przebrania i scenki dla publiczności. Największą sympatię jury i wszystkich zebranych zdobyła Katarzyna „Miko” Skonecka, która wcieliła się w postać z gry „Elsword” i zdobyła okazały puchar oraz nagrody rzeczowe.
Chętnie odwiedzaną atrakcją była także wystawa dioram z filmów Star Wars. Duża Galeria MOK zmieniła się bowiem na dwa dni w miejsce zajęte przez makiety pojazdów, statków oraz całych scen stworzonych własnoręcznie przez Krzysztofa Wilczyńskiego. Autor wystawy przez cały czas trwania konwentu był do dyspozycji oglądających, opowiadając im o technice konstruowania makiet i swoich metodach pracy. Świetny kontakt z publicznością mieli także przedstawiciele drużyny Fala PMC, czyli teamu zajmującego się tematyką militariów i obronności. Jedną z sal MOK zmienili oni w bazę wojskową, w której można było zobaczyć ciekawy sprzęt, nauczyć się nim posługiwać, a przede wszystkim dowiedzieć się wiele o coraz popularniejszej rozrywce, jaką jest airsoft.
Kolejnym interesującym punktem wydarzenia była sala warsztatowa – jej program wypełniły prelekcje, konkursy, dwie edycje karaoke oraz Rekonstrukcja Bitwy Pięciu Armii w systemie „Lord of the Rings Strategy Battle Game”. Na jej potrzeby członkowie Klubu Fantastyki Fantasmagoria przez wiele tygodni konstruowali ogromną makietę przedstawiającą scenografię z finałowej bitwy toczonej w książce J.R.R. Tolkiena „Hobbit”. Efekt był imponujący, a zainteresowanie odwiedzających było tylko potwierdzeniem sukcesu konstruktorów.
Nie sposób jednak wymienić wszystkich atrakcji konwentowych. Publiczność miała do dyspozycji także fantastyczną kawiarenkę, bogaty program sal RPG, panele dla najmłodszych prowadzone w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Świetnie wypadł program sali LARP, która wystartowała w historii gnieźnieńskiego konwentu po raz pierwszy. Rozegrano pięć różnych scenariuszy, a gry, podczas których uczestnicy wspólnie tworzyli i przeżywali opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze, naprawdę wciągnęły zarówno prowadzącego, jak i konwentowiczów.
Wszyscy chętni mogli także odwiedzić ciekawe stoiska, skorzystać ze sprzętu przygotowanego przez PWSZ w Gnieźnie czy wziąć udział w zajęciach z malowania twarzy. Warto wspomnieć, że uczestnicy konwentu mieli możliwość przenocowania w jednej z dwóch sal noclegowych, gdyż wydarzenie trwało 36 godzin non stop, także w nocy. Wstęp na całą imprezę oraz wszystkie atrakcje był darmowy.
Konwent nie udałby się, gdyby nie zaangażowanie organizatorów z Klubu Fantastyki Fantasmagoria i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dziesiątków wolontariuszy, którym należą się ogromne podziękowania za ciężką i bezinteresowną pracę.
Organizatorzy: Wiktor Koliński, Łukasz Kaczmarek, Iza Budzyńska, Magda Gronek, Piotr Dudek, Daria Kamińska, Bartek Gruszczyński, Justyna Czechowska, Tomasz Antosik, Adam Komosa, Ania Tubacka, Arkadiusz Kukawa, Błażej Adamski, Aleksandra Jabczyńska, Artur Adamski, Anna Jabczyńska, Lidia Wawrzyniak, Ariel Marcinkowski.
Wolontariusze: Aleksander Jagiellicz, Robert Guziałek, Mateusz Sójka, Mateusz Wrzesiński, Kasia Klimkiewicz, Klaudia Komosińska, Mikołaj Janik, Wiktoria Ratajczak, Michalina Wawrzyniak, Adrian Jagiellicz, Sebastian Wołowiec, Artur Buczyński, Wojtek Korzybski, Marta Błażejewska, Daniel Superczyński, Karol Danielski, Kacper Szymański.
Osoby wspierające: Magdalena Karpińska, Ewa Jaworska, Alicja Waszak, Mikołaj Antczak, Zuzanna Liske, Tomasz Kaczorek, Arek Budniak.

Kolejny Konwent Fantastyki Fantasmagoria już w lutym 2017! Zapraszamy do odwiedzenia nas na FB: /FantasmagoriaGniezno oraz http://www.fantasmagoria.gniezno.pl

Klub Fantastyki Fantasmagoria

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s