Marcin Chudoba – Cena niezwykłości

Recenzja komiksu: G. Willow Wilson, Adrian Alphona, Ms. Marvel: Niezwykła [Ms. Marvel: No normal], przekład Anna Tatarska, Warszawa: Egmont Polska, 2017, ISBN: 978-83-281-1892-8, ss. 120.

Komiksy o nastoletnich superbohaterach zmagających się z niegodziwościami otaczającego ich świata nie są novum. Opowieści o przygodach młodego Petera Parkera czy oryginalnych X-Men poruszały ważną tematykę, która w świetle problemów stojących przed współczesnymi nastolatkami już częściowo się zdezaktualizowała. Jednak twórcy kultury uwielbiają wykorzystywać stare, sprawdzone rozwiązania. Jednym autorom bazowanie na dorobku poprzedników wychodzi gorzej, innym lepiej. Pierwszy tom nominowanej do prestiżowej Nagrody Eisnera serii „Ms. Marvel”, noszący tytuł Niezwykła, z pewnością należy do tej drugiej kategorii.

Szesnastoletnia Kamala Khan zamieszkująca Jersey City to Amerykanka o pakistańskich korzeniach. Dziewczyna jest fanką superbohaterów (w tym Kapitan Marvel), pisze fanfiki i gra w gry komputerowe. Kamala z chęcią wiodłaby beztroskie życie nastolatki, np. spędzała czas ze znajomymi ze szkoły, jednak utrudniają jej to rodzice silnie przywiązani do muzułmańskich wierzeń, tradycji i obyczajów. Pewnego wieczora dziewczyna łamie zakazy i wymyka się z domu. Jej celem jest impreza odbywająca się na nadbrzeżach Jersey City. Decyzja ta okazuje się brzemienna w skutki. Kamala zostaje upokorzona przez znajomych z klasy – Josha i Zoe. Chłopak podaje jej sok pomarańczowy nie informując, iż jest on zmieszany z alkoholem, natomiast dziewczyna obraża ją mówiąc, że „śmierdzi curry”. Na domiar złego, w trakcie gdy poniżona dziewczyna wraca do domu, dochodzi do wybuchu tajemniczej bomby terigenowej. Zdarzenie to sprawia, iż całe miasto zostaje pokryte mgłą o nieznanych właściwościach. Kamala wystawiona na działanie substancji mdleje. Gdy odzyskuje przytomność, okazuje się, że zmieniła się w Miss Marvel (dawną Kapitan Marvel) oraz że posiada supermoce pozwalające jej na manipulowanie kształtem swego organizmu. Pierwsza okazja do wykorzystania nowych zdolności nadarza się dość szybko – będąca pod wpływem alkoholu koleżanka z klasy, która wcześniej upokorzyła Kamalę, wpada do wody i zaczyna tonąć. Nowa Miss Marvel rusza jej na ratunek. Życie Kamali już nigdy nie będzie takie jak przedtem.

Scenariusz Ms. Marvel: Niezwykła stworzony przez Gwendolyn Willow Wilson czerpie garściami z tradycyjnych origin story superbohaterów. Chociaż pod tym względem fabuła recenzowanego komiksu nie grzeszy nowatorskim podejściem, publikacja oferuje jednak odbiorcom o wiele więcej. Siłą napędową Niezwykłej jest sympatyczna główna bohaterka borykająca się ze znanymi każdemu nastolatkowi problemami. Kamala otwarcie wyznaje, iż jej domem jest Jersey City. Niestety, dziewczyna uważa, że inni ludzie są „zwyczajni”, a to ona zachowuje się „dziwnie”. Wpływ na taką opinię mają zarówno nietolerancyjni koledzy, jak i surowi rodzice, którzy rygorystycznie pilnują, by dziewczyna wzorowo się uczyła i dbała o muzułmańskie tradycje. Postać stworzona przez Gwendolyn Willow Wilson jest więc współczesną nastolatką z problemami charakterystycznymi dla tego etapu dorastania, rozdartą wewnętrznie pomiędzy stylem bycia amerykańskiej młodzieży i islamem. Kamala ma problemy z połączeniem wszystkich aspektów swojego życia w spójną całość, a zyskanie niezwykłych mocy i rozpoczęcie superbohaterskiej działalności dodatkowo komplikuje sprawę. Pomimo to nie poddaje się i dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu. Niemniej jednak sporo wody będzie musiało jeszcze upłynąć w rzece Hudson, zanim nauczy się podejmować właściwe decyzje życiowe i zrozumie, że za wielką mocą idzie równie wielka odpowiedzialność.

Zastrzeżeń nie budzi warstwa graficzna komiksu. Rysunki autorstwa Adriana Alphony są miłe i przyjemne dla oka. Kreska jest cienka, przejrzysta, pozbawiona zbędnych elementów. Obok dokładnych, szczegółowych i wyraźnych ilustracji w komiksie często pojawiają się również mocno uproszczone kadry. Jednak nie przeszkadzają one w odbiorze. Należy zaznaczyć, iż całość oprawy graficznej przywodzi na myśl ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, co w widoczny sposób wyróżnia prace kanadyjskiego artysty na tle rysunków, których twórcy z różnym skutkiem silą się na realizm i dokładność. Kolorystyka dobrze współgra z ilustracjami i przedstawionymi wydarzeniami.

Polska edycja Niezwykłej utrzymuje poziom pozostałych publikacji Marvela wydanych dotychczasowo przez Egmont w ramach „Marvel NOW!”. Komiks wydrukowano na kredowym papierze wysokiej jakości i oprawiono w miękką okładkę ze skrzydełkami. Klejenie kartek trzyma bardzo dobrze. Dialogi nie budzą zastrzeżeń. Komiks czyta się
płynnie i bezproblemowo. Wszystkie wyrazy wywodzące się z tradycji muzułmańskiej zachowano w oryginale, lecz opatrzono je stosownymi komentarzami. Wśród dodatków znajdziemy galerię okładek z amerykańskiej wersji zeszytowej oraz ilustracje ze szkicownika Adriana Alphony. Jedną stronę poświęcono na zapowiedź drugiego tomu serii, noszącego tytuł Pokolenie czemu.

Ms. Marvel: Niezwykła jest komiksem potrzebnym i wartym uwagi. Poruszana w nim tematyka inności idealnie koresponduje z niektórymi bolączkami współczesnego świata. Chociaż część problemów muzułmanki z Jersey City nie jest możliwa do przełożenia na polskie realia, z lektury omawianej publikacji można próbować wyciągnąć uniwersalne wnioski. W końcu z nietolerancją na tle odmienności religijnej i społecznej mamy do czynienia na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że czytelnik otrzymuje śmiertelnie poważne dzieło. Wręcz przeciwnie! Scenarzystka zawarła w nim sporo momentów humorystycznych. Sama historia Kamali opowiedziana jest z punktu widzenia nastoletniej bohaterki, dlatego moim zdaniem właśnie takie osoby powinny w pierwszej kolejności sięgnąć po recenzowany komiks. Jako czytelnik znajdujący się poza głównym targetem bardzo dobrze bawiłem się w trakcie lektury. Niemniej jednak mam świadomość, że ze względu na specyfikę ilustracji oraz fabułę stworzoną z myślą o nastolatkach nie każdemu dorosłemu omawiana publikacja przypadnie do gustu. Należy również wspomnieć, że komiks w prosty sposób przybliża jego odbiorcom muzułmańskie tradycje i obyczaje. Z wydawniczego punktu widzenia Ms. Marvel: Niezwykła ma również jedną istotną zaletę – jest to na chwilę obecną jedyna publikacja Marvel Comics na polskim rynku, którą śmiało można wręczyć dziewczętom szukającym komiksu, w którym nie królują mężczyźni.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Cena niezwykłości, „Creatio Fantastica” 2017, nr 1 (56).