Obcy kontra Ripley w Kinie Pod Baranami


OBCY KONTRA RIPLEY

piątek, 26 maja 2017, start: 19.00

Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich miłośników kultowej sagi science fiction do spędzenia wieczoru w towarzystwie fenomenalnej porucznik Ellen Ripley.

Na początek projekcja filmu „Obcy – 8. Pasażer Nostromo”, obok „Łowcy androidów” najsłynniejszego dzieła Ridleya Scotta, zaliczanego dziś do klasyki gatunku. W roli głównej wystąpiła Sigourney Weaver, której film przyniósł międzynarodową sławę. „Obcy – 8. pasażer Nostromo” zapoczątkował pierwszą amerykańską serię, w której główną, heroiczną rolę gra kobieta. Jej dalsze losy prezentuje „Obcy – decydujące starcie”, nominowana do siedmiu Oscarów i nagrodzonej dwiema statuetkami produkcja Jamesa Camerona („Titanic”, „Avatar”).

PROGRAM:

piątek, 26 maja 2017

19.00 OBCY – 8. PASAŻER NOSTROMO | ALIEN

reż. Ridley Scott, USA/Wielka Brytania 1979, 117’

21.15 OBCY – DECYDUJĄCE STARCIE | ALIENS

reż. James Cameron, USA/Wielka Brytania 1986, 137’

BILETY:

40 zł (normalny)

36 zł (ulgowy)

OBCY – 8. PASAŻER NOSTROMO | ALIEN

reż. Ridley Scott, USA/Wielka Brytania 1979, 117’

Oscary 1980: najlepsze efekty specjalne
Nagrody BAFTA 1980: najlepszy dźwięk, najlepsza scenografia

Nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru Saturn 1980: najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka drugoplanowa (Veronica Cartwright), najlepsza reżyseria (Ridley Scott)
MFF w San Sebastián 1979: najlepsze zdjęcia i efekty specjalne

Kosmos. Odległy wszechświat. Grupa siedmiorga członków załogi przebywa w stanie hibernacji. Ich sen przerywa sygnał S.O.S. nadawany z planety LV-240. Kapitan Dallas (Tom Skeritt), dowódca statku, zarządza zejście na niezbadaną planetę w ramach akcji ratunkowej. Jeden z członków załogi, niejaki Kane (John Hurt), zostaje zaatakowany przez nieznane stworzenie, który rzuca mu się na twarz i zaciska wokół szyi. Załoga zabiera Kane’a na pokład. Od tej chwili ich podróż przeradza się koszmar. Sygnał S.O.S. nadawany z nieznanej planety okazuje się ostrzeżeniem, lecz już za późno…

W roku 2002 Biblioteka Kongresu USA uznała film za „znaczący kulturowo”. Oznacza to jego szczególną ochronę, jako dziedzictwa kulturowego i przechowywanie w amerykańskim Narodowym Rejestrze Filmowym. W 2003 roku powstała wersja reżyserska filmu. Pierwotną wersję uzupełniono o wcześniej usunięte sceny oraz cyfrową, stereofoniczną ścieżkę dźwiękową.

OBCY – DECYDUJĄCE STARCIE | ALIENS

reż. James Cameron, USA/Wielka Brytania 1986, 137’

Oscary 1987: najlepsze efekty specjalne, najlepszy montaż dźwięku

Nagrody BAFTA 1987: najlepsze efekty specjalne

Nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru Saturn 1987: najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka (Sigourney Weaver), najlepsza aktorka drugoplanowa (Jenette Goldstein), najlepszy aktor drugoplanowy (Bill Paxton), najlepsza reżyseria (James Cameron), najlepszy scenariusz (James Cameron), najlepsze efekty specjalne, najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki (Carrie Henn)

Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku 1987: Złota Szpula

Po pięćdziesięciu siedmiu latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej, kapsuła ratunkowa z oficer Ellen Ripley zostaje przechwycona przez statek kosmiczny, a następnie dostarczona do stacji orbitalnej Gateway, należącej do Korporacji Weyland-Yutani. Podczas przesłuchania w sprawie zniszczenia statku i ładunku, nikt nie wierzy w opowieść o tym, co kobieta przeżyła na holowniku Nostromo. Okazuje się, że księżyc, na którym znaleziono obcą formę życia, jest w tej chwili zamieszkany przez kilkadziesiąt rodzin kolonizatorów, którzy swoją osadę nazywają Hadley Hope. Jednak gdy z księżycem urywa się komunikacja, słowa Ripley nabierają głębszego sensu, a na księżyc LV-426 wraz z Ripley i przedstawicielem Korporacji Carterem Burke’em wyrusza z misją ratunkową dobrze uzbrojony oddział Kolonialnej Piechoty Morskiej, dowodzony przez porucznika Gormana.

Reklamy