Marcin Chudoba – Zgubne skutki zadufania

Recenzja komiksu: Dan Slott, Christos Gage, Giuseppe Camuncoli, Will Sliney, Javier Rodriguez, Philippe Briones, The Superior Spider-Man: Lud Goblinów [The Superior Spider-Man: Goblin Nation], przekł. Piotr W. Cholewa, Warszawa: Egmont Polska, 2017, ISBN: 978-83-281-1918-5, ss. 168.

Gdy Otto Octavius (Doktor Octopus) przejął ciało Petera Parkera i rozpoczął superbohaterską działalność jako Superior Spider-Man, wszystko wskazywało na to, że będzie on doskonałym następcą starego Człowieka-Pająka. Otto obserwował przestępców w całym mieście dzięki armii Spider-Botów, nie wahał się nawet przed używaniem siły i bardzo radykalnych rozwiązań w starciach z superłotrami. Niestety, Octavius był arogancki i zadufany w sobie. Właśnie te czynniki sprawiły, że fałszywy Spider-Man nie spostrzegł, iż jego system monitorowania Nowego Jorku został zhakowany przez Normana Osborna (Zielonego Goblina), gromadzącego armię zbirów potrzebną mu do przejęcia kontroli nad metropolią. Osbornowi udało się nawet poznać prawdę na temat Octopusa rezydującego w ciele Parkera. Zielony Goblin zaproponował współpracę Superior Spider-Manowi, jednak ten odmówił, sprowadzając na siebie gniew Normana. Rozpoczęła się walka, w której stawką jest los Nowego Jorku oraz osób powiązanych z Człowiekiem-Pająkiem. Tymczasem Peter, który teoretycznie na stałe został wymazany z rzeczywistości, realizuje plan odzyskania dawnego życia.

Przyszedł czas, aby pożegnać się z Superior Spider-Manem. Chociaż pierwsze dwa tomy serii (Ostatnie życzenie oraz Mój własny najgorszy wróg) zaskakiwały fabułą i pomysłem na rozwój postaci Ottona, kolejne stanowiły pretekst do ukazania typowych historii opartych na walkach i przerysowanej przemocy. Rezydent ciała Petera coraz bardziej denerwował megalomanią, choć wszystko wskazywało na to, że ma wiele wad, a do upragnionej doskonałości sporo mu brakuje. Dlatego cieszy fakt, że Lud Goblinów jest ostatnią odsłoną serii. Należy jednak zaznaczyć, że nie rozczarowuje jak cztery poprzednie.

Fani pościgów, walk i zwrotów akcji będą zadowoleni, bowiem nie zabrakło ich w recenzowanym komiksie. Finał budzi pewien niedosyt (zwłaszcza kwestia powrotu prawdziwego Człowieka-Pająka), jednak na całe szczęście nie ma on nazbyt optymistycznego charakteru, co jest logicznym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę czyny Superior Spider-Mana. Część wątków fabularnych została zamknięta, pozostałe, np. związek Anny Marii Marconii z Peterem (dziewczyna nie wiedziała, że Octavius zamieszkuje jego ciało), nowe życie Mary Jane Watson czy działalność Parker Industries, kontynuowane będą na łamach tomów wchodzących w skład serii „The Amazing Spider-Man”.

Ilustracje autorstwa Giuseppe Camuncoliego, Javiera Rodrigueza oraz Philippe’a Brionesa stanowią przykład prostych, niewyróżniających się, lecz również nierozczarowujących prac. Trudno im cokolwiek zarzucić, należy jednak pochwalić odpowiednio dobrane i należycie stonowane kolory, które świetnie oddają klimat historii o ostatnich dniach Superior Spider-Mana. Zastrzeżenia budzą jednak rysunki Willa Slineya stworzone na potrzeby epilogu zatytułowanego Działania i skutki, rażące wykonaniem przy użyciu grafiki komputerowej. Prezentują się one bardzo sztucznie.

Jakość polskiego wydania nie uległa pogorszeniu. Tomik wydrukowano na kredowym papierze, ma miękką okładkę ze skrzydełkami. Klejenie trzyma należycie, a tłumaczenie nie budzi zastrzeżeń. Nie zabrakło galerii okładek z amerykańskiej wersji zeszytowej. Jedną stronę przeznaczono na reklamę pierwszego tomu serii „The Amazing Spider-Man”, zatytułowanego Szczęście Parkera.

The Superior Spider-Man: Lud Goblinów jest dobrym zamknięciem serii o bardzo zmarnowanym potencjale. Dlatego jeśli chcecie poznać historię Ottona Octaviusa żyjącego w ciele Petera Parkera, z czystym sumieniem polecam dwa pierwsze tomy The Superior Spider-Man: Ostatnie życzenie oraz The Superior Spider-Man: Mój własny najgorszy wróg. Kolejne możecie czytać na własną odpowiedzialność. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z powrotem Petera Parkera poprawi się poziom kolejnych historii o przygodach Człowieka-Pająka.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Zgubne skutki zadufania, „Creatio Fantastica” 2017, nr 2 (57).