„Bydgostia”, Tadeusz Oszubski

Powieść fantasy (historyczno-fantastyczna z elementami horroru) Tadeusza Oszubskiego, autora takich książek, jak „Sfora”, „Drapieżnik”, „Miłość”, czy „Tajemnicze artefakty”.

Fabuła rozgrywa się w roku 999 na północno-wschodnich granicach księstwa Bolesława Chrobrego. W zagadkowych okolicznościach ginie ojciec siedemnastoletniego Sława Bydgosty, a życie narzeczonej młodzieńca jest zagrożone. Sław, by ocalić bliskich i odzyskać władzę nad Bydgostią i Wyszogrodem, musi walczyć lub paktować z poganami oraz stworami z polskiej demonologii ludowej. Wartka fabuła prowadzi nas od Wisły do Brdy, od warowni poprzez puszcze do pradawnego kurhanu. W intrygę wplątani są wyznawcy Peruna, olbrzymy, strzyga. Istotną rolę odgrywają wodniki z ambicjami Sawy, ich królowej oraz jej skarbem. W „Bydgostii” modlitwa konkuruje z czarami, a miłość, także ta zagrobowa, wyzwala w ludziach oraz innych stworach najlepsze i najgorsze emocje. Zaskakujący rozwój zdarzeń stawia przed Sławem wciąż nowe wyzwania, a narzucone rolą społeczną obowiązki mogą okazać się brzemieniem ponad siły nastolatka.

Czy w tej opowieści prawdziwa miłość zwycięży? I czy można ocalić duszę choć zawiązało się sojusz z diabłem? W „Bydgostii” Tadeusz Oszubski korzystając ze sztafażu literatury popularnej i nawiązując do polskich legend opisuje obyczaje i mentalności ludzi w czasach tworzenia się polskiej państwowości.

„Bydgostię” można kupić w wysyłkowej Księgarnii Pałuckiej albo w wydawnictwie FNTNP Legendaria przez oficjalną stronę internetową na facebooku.

Reklamy