PATRONAT CF Barbara Szymczak-Maciejczyk – Miejsce, z którego nie ma powrotu

1078415795Recenzja książki: Rene Denfeld, Zaczarowani [The Enchanted], przekł. Kinga Markiewicz, Słupsk: Papierowy Księżyc 2017, ISBN: 978-83-65830-06-7, ss. 283.

Witaj w miejscu, z którego nie ma powrotu. Tutaj nikt się nie śmieje, nikt nie ogląda słońca ani nie liczy na łaskę. Witaj w więzieniu. A raczej: w jego najgłębszych celach, goszczących potwory skazane na śmierć.

Pani ma za zadanie ratować morderców od egzekucji. Jest najlepsza w swoim fachu. Rozmawia z mężczyznami, wypytuje ich o szczegóły zbrodni, bada ich życiorysy i przyczyny, które sprawiły, że stali się tym, czym są. Pewnego dnia zajmuje się sprawą Yorka – i powoli w każdym szczególe jego życia odnajduje własną historię. Czytelnik poznaje między innymi losy Pani, Yorka, upadłego księdza, a także chłopca, który siedzi za kradzież samochodu, Ardena – człowieka, który dokonał tak straszliwej zbrodni, że nawet strażnicy nie potrafią o niej mówić, więziennej mafii oraz kilku pobocznych postaci. Oto, kim właśnie są tytułowi zaczarowani.

Książka Denfeld to historia o odnajdywaniu siebie, o okrucieństwie, ale także o poezji, zachowaniu człowieczeństwa oraz pragnieniu znalezienia odkupienia. Wszystkie te elementy przenikają się, by ofiarować czytelnikowi interesujące, magiczne wręcz zakończenie.

Jeśli pragniecie opisów pięknych krajobrazów, niezwykłych przedmiotów czy porywających przygód – z pewnością nie powinniście sięgać po tę książkę. Jednak jeżeli chcecie zagłębić się w otchłań ludzkiej psychiki, poczuć, jak to jest nie widzieć słońca i czekać na śmierć – nie moglibyście trafić lepiej. Zaczarowani to powieść wymykająca się powierzchownej klasyfikacji. Na pewnym poziomie kojarzy się ona z Zieloną milą Stephena Kinga. Wydaje się jednak, że przy Zaczarowanych książka Kinga to opowieść na dobranoc.

W czasie lektury miotały mną sprzeczne pragnienia: z jednej strony chciałam dowiedzieć się, co będzie dalej, kim jest kolejny wprowadzony przez narratora bohater oraz czy Pani uda się uratować Yorka, z drugiej – opisy spraw, o jakich nie myślą (o jakich nawet nie chcą myśleć!) praworządni obywatele, zagłębianie się w zwichrowaną psychikę potworów w ludzkiej skórze i przerażająca więzienna codzienność wzbudzały we mnie jednocześnie obrzydzenie i ciekawość.

Reszta jest milczeniem.

Barbara Szymczak-Maciejczyk

Barbara Szymczak-Maciejczyk, Miejsce, z którego nie ma powrotu, „Creatio Fantastica” 2017, nr 2 (57).