Marcin Chudoba – Nowe życie Petera Parkera

Recenzja komiksu: Dan Slott, Humberto Ramos, Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera [The Amazing Spider-Man: The Parker Luck], przekł. Piotr W. Cholewa, Warszawa: Egmont Polska 2017, ISBN: 978-83-281-1947-5, ss. 144.

Peter Parker odzyskał własne ciało, zyskując tym samym szansę na drugie życie. Niestety, Amazing Spider-Man będzie musiał zmierzyć się ze skutkami działalności Ottona Octaviusa, który w ostatnich miesiącach podszywał się pod niego. Problemów przysporzą mu brak wiedzy z zakresu cybernetyki, niezbędnej do kontynuowania projektów Parker Industries, oraz Czarna Kotka i Electro pragnący zemsty. Na Petera czeka również szokujące odkrycie. Okazuje się, że radioaktywny pająk, który ugryzł go trzynaście lat wcześniej, przed swą śmiercią zdołał ukąsić pewną dziewczynę. Kim jest Silk i dlaczego żyła w ukryciu?

Pierwszy tom nowej serii poświęconej przygodom Petera Parkera utrzymany jest w komediowym klimacie. Nie ma tu patetycznych momentów i wymuszonej brutalności rodem z The Superior Spider-Mana, dominuje natomiast wszechobecny humor sytuacyjny. Nie zabrakło też scen walk.

Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera rozpoczyna scena będąca retconem wydarzeń, w wyniku których Peter uzyskał supermoce. Wraz z rozwojem fabuły recenzowanego komiksu poznajemy tożsamość Silk – dziewczyny, która została ugryziona przez tego samego pająka co Parker – i dowiadujemy się, dlaczego żyła w ukryciu. Jest to nawiązanie do dwóch eventów, tj. Grzechu Pierworodnego i Spider-Versum. Należy dodać, że ten drugi będzie wykorzystywał wątki Spider-Totemów i wampirów energetycznych stworzone w 2001 roku przez Josepha Michaela Straczynskiego na potrzeby historii The Amazing Spider-Man: Powrót do domu.

Za oprawę graficzną recenzowanego komiksu odpowiedzialny jest Humberto Ramos, tworzący w stylu cartoonowym z mangowymi naleciałościami. Jego prace ogląda się świetnie, trudno im cokolwiek zarzucić. Doskonale oddają lekki ton omawianego albumu.

Poziom polskiego wydania nie uległ zmianom. Komiks wydano na kredowym papierze w wersji z miękką okładką. Klejenie trzyma należycie. Tekst czyta się płynnie. Nie zabrakło galerii okładek z amerykańskiej wersji zeszytowej. Jedną stronę przeznaczono na reklamę albumów z serii The Superior Spider-Man wydanych przez polski oddział Egmontu, kolejną na zapowiedź Preludium do Spider-Versum.

Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera to świetny lekki komiks dla miłośników starego dobrego Człowieka-Pająka oraz opowieści podszytych ogromną dawką humoru sytuacyjnego. Stanowi on znakomitą odtrutkę po The Superior Spider-Manie.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Nowe życie Petera Parkera, „Creatio Fantastica” 2017, nr 2 (57).