Opowiadania Grzędowicza

azylJarosław Grzędowicz dał się poznać jako autor bestsellerowej serii o Panu Lodowego Ogrodu czy Księgi jesiennych demonów. Tymczasem już ósmego listopada w księgarniach odbędzie się premiera od dawna wyczekiwanych przez czytelników opowiadań Grzędowicza. Azyl jest zbiorem wszystkich opowiadań autora, które napisał w młodości i które uznawał przez wiele lat za zaginione.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów.

 

Sam autor opisał to następująco:

W zeszłym wieku, któryś z wielkich pismaków powiedział, że kwintesencją zawodu jest to, że pisze się artykuł zdobywając informacje w pocie i znoju, a już wieczorem po opublikowaniu, efekty twojej harówki to już bezwartościowe śmieci, które wiatr rozwiewa po ulicach.

Kiedy pytano mnie, dlaczego nie wydam tych starych, zaginionych tekstów, wykręcałem się zgodnie z prawdą, mówiąc, że nie mam ich fizycznie. Przepadły.

Trzeba było okrągłej daty mojego nastoletniego debiutu oraz entuzjazmu i benedyktyńskiej pracy ludzi z wydawnictwa „Fabryka Słów”. To było jak otwarcie kapsuły czasu. Wejście do zamkniętego od trzydziestu pięciu lat pokoju.

Postanowiłem ich za bardzo nie zmieniać. Nie przerabiać, nie dodawać im powagi, ani nie ulepszać.

Są moje. Kiedyś je napisałem, a potem trafiły na listę zaginionych. Ale skoro już się znalazły, chcę dać im okładki. Ich własne. Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.

Reklamy