Czterdzieste urodziny Thorgala

5030955oPostać Thorgala od lat cieszy się wielką popularnością w świecie komiksu. Pomysł na nią zrodził się w 1976 roku. Thorgal zadebiutował na łamach magazynów w 1977, a pierwszy album zbiorczy wydano w 1980 roku (w Polsce dopiero w 1988 roku w wersjach albumowych). Twórcami serii są rysownik Grzegorz Rosiński oraz Belg Jean Van Hamme – scenarzysta filmowy, komiksowy oraz pisarz. Posłaniec Thora – ponieważ właśnie to oznacza imię głównego bohatera – jest „gwiezdnym dzieckiem”, które przypadkiem znalazło się na Ziemi. Chłopiec wychował się w krainie wikingów, podczas gdy jego prawdziwa rodzina przebywała na Midgardzie lub w Asgardzie. Thorgal nie posiada mocy magicznej, jednak cechuje się siłą, inteligencją i uczciwością.

Poza serią poświęconą stricte posłańcowi Thora ukazały się jeszcze komiksy opisujące przygody pobocznych postaci – na przykład Kriss de Valnor (premiera siódmego tomu o Kriss będzie już na początku grudnia).

Z okazji czterdziestych urodzin Thorgala Aegirssona powstał specjalny, jubileuszowy artbook w limitowanej edycji. Autorem ilustracji jest Grzegorz Rosiński, a tłumaczenia dokonał Wojciech Birek. Publikacja ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont. Cena okładkowa to 150 zł, ale w na stronie wydawcy istnieje możliwość zamówienia tomu w przedsprzedaży w cenie 127,50 zł. Artbook posiada twardą oprawę i liczy 224 strony. Oficjalna premiera odbędzie się siódmego grudnia.

 

Reklamy