Marcin Chudoba – W poszukiwaniu siostry

ThoriLokiDziesiatySwiatRecenzja komiksu: Jason Aaron, Al Ewing, Lee Garbett, Simone Bianchi, Grzech Pierworodny: Thor i Loki – Dziesiąty Świat [Original Sin: Thor & Lok – The Tenth Realm], przekł. Marceli Szpak, Warszawa: Egmont Polska 2017, ISBN: 978-83-281-2714-2, ss. 108.

Wydarzenia przedstawione w komiksie Grzech Pierworodny wstrząsnęły światem Marvela. Ujawnione tajemnice z przeszłości okazują się szokujące dla wielu osób, w tym Thora, który dowiaduje się, że ma siostrę. Zdenerwowany Odinson udaje się do Asgardii, aby zażądać wyjaśnień od swej matki – Frei. Niestety, bogini nie ma dobrych wieści dla Gromowładnego. Freya informuje go, że jego siostra została zamordowana podczas wojny wiele lat temu. Thor nie daje jednak wiary jej słowom i zwraca się z prośbą o pomoc do Lokiego. Bracia wyruszają razem w podróż do tajemniczego Dziesiątego Świata, gdzie czeka na nich do odkrycia prawda dotycząca wydarzeń sprzed lat.

Angela, stworzona przez Neila Gaimana i Todda McFarlane’a, zadebiutowała po raz pierwszy na łamach dziewiątego zeszytu serii Spawn, wydanego w marcu 1993 roku przez Image Comics. Lata później stała się przedmiotem batalii sądowej pomiędzy Gaimanem i McFarlanem, którą wygrał pierwszy z nich. W roku 2013 prawa do postaci Angeli zostały sprzedane Marvelowi. Bohaterka zadebiutowała na łamach eventu Era Ultrona, następnie wstąpiła w szeregi Strażników Galaktyki, aby za sprawą wydarzeń przedstawionych w Grzechu Pierworodnym stać się Aldrif Odinsdottir – córką Odyna i Frei, a co za tym idzie, siostrą Thora i Lokiego.

Komiks Grzech Pierworodny: Thor i Loki – Dziesiąty Świat przybliża czytelnikom historię Angeli. Wraz z dwójką tytułowych bohaterów poznają tajemniczy wymiar, w którym przyszło dorastać Aldrif. Publikacja ta jest typowym tytułem superbohaterskim, oferującym czytelnikom walki przeplatane dramatami i nagłymi zwrotami akcji. Jednak zupełnie jej to nie dyskredytuje, wręcz przeciwnie. Recenzowany komiks czyta się bardzo przyjemnie, a przyczyniają się do tego interakcje pomiędzy Thorem a Lokim.

Uwagę przykuwają również solidne rysunki autorstwa Lee Garbetta i Simone Bianchi. Oprócz prac utrzymanych w stylu charakterystycznym dla współczesnych tytułów superbohaterskich przygotowano szereg ilustracji przywodzących na myśl frankońskie komiksy fantasy, które nadają klimatu przedstawionej historii.

Jakość polskiego wydania nie uległa zmianom. Album ma miękką oprawę i został wydrukowany na kredowym papierze wysokiej jakości. Nie zabrakło galerii okładek. Jedną stronę przeznaczono na reklamę kolejnego tie-inu do Grzechu Pierworodnego, poświęconego postaciom Iron Mana i Hulka.

Grzech Pierworodny: Thor i Loki – Dziesiąty Świat to przyjemny w odbiorze, lekki i niezobowiązujący komiks. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, którym spodobał się główny event oraz fanom Thora i marvelowskiej fantastyki.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, W poszukiwaniu siostry, „Creatio Fantastica”, nr 2 (57).