Fantastyczny świat Arrakis ponownie w kinach

i-diunaDiuna Franka Herberta to powieść science fiction po raz pierwszy w całości wydana w 1965 roku. W latach 1963-1964 Diuna ukazywała się w odcinkach i była publikowana na łamach czasopisma „Analog Science Fact and Fiction”. Na polskim rynku została wydana po raz pierwszy nakładem Państwowego Wydawnictwa Iskry w 1985 roku.

Fabuła książki Herberta została osadzona w fantastycznym uniwersum przyszłości, gdzie najważniejszą planetą jest Arrakis – zwana Diuną. Potęga tej planety opiera się na złożach melanżu, czyli substancji, która umożliwia jasnowidzenie. Powstawanie melanżu uzależnione jest jednak od cyklu życia czerwi pustyni (znanych także jako piaskale), istot, które zamieszkują bezkresne pustynne tereny Diuny. Planeta na początku powieści znajduje się pod lennem rodu Atrydów, dochodzi jednak do przewrotu i tylko niektórym członkom rodu udaje się uciec. Władzę na planecie przejmuje ród Harkonnenów. Ich przywództwo wzbudza powszechny sprzeciw i wrogość mieszkańców. Harkonnenowie stosują terror wśród poddanych, a Diuna jest eksploatowana ponad możliwości. Z tych powodów ponownie dochodzi do buntu.

Powieść Herberta nieprzerwanie od 1963 roku cieszy się zainteresowaniem wśród wydawców, reżyserów, a przede wszystkim publiki. Jeszcze w tym roku na podstawie Diuny pojawi się kolejna ekranizacja filmowa. Reżyserem filmu jest Denis Villeneuve, studio wykonawcze to Legendary Pictures oraz New Amsterdam Entertainment. Nie znamy jeszcze obsady, jednak w mediach pojawiła się informacja, że o główną rolę ubiega się Timothée Chalamet znany z takich filmów jak Tamte dni, tamte noce oraz Lady Bird.

Już nie możemy doczekać się pierwszy zwiastunów, daty premiery i oczywiście samego filmu!

Reklamy