Kolejna ekranizacja dystopii Orwella

maxresdefaultNiedawno świat obiegła informacja o nowej ekranizacji popularnej i kultowej powieści Folwark zwierzęcy George’a Orwella. Według informacji zamieszczonych na portalu filmowym Deadline Netflix nabył praca do dystrybucji filmu Mowgli, a także do ekranizacji Folwarku zwierzęcego. Wiemy już, że za reżyserię nowej adaptacji odpowiadać będzie Andy Serkis, natomiast produkcją będzie kierował Matt Reeves. Pierwsza filmowa ekranizacja tej powieści miała miejsce w 1999 roku, natomiast w 1954 roku wyprodukowana została animacja.

Przypominamy, że Folwark zwierzęcy to powieść angielskiego dziennikarza i pisarza, która po raz pierwszy została wydana w 1945 roku. Natomiast pierwsze polskie wydanie o tytule Zwierzęcy folwark tłumaczone było przez Teresę Jeleńską i zostało wydane na emigracji w Londynie w 1947 roku. Do 1988 roku powieść ta była zakazana przez cenzurę w Polsce, jednak od 1979 roku była publikowana wielokrotnie za sprawą tak zwanego drugiego obiegu.

Folwark zwierzęcy to dystopia opowiadająca o folwarku, z którego wypędzeni zostali ludzie, a władzę przejęły zwierzęta. Ustalają one siedem podstawowych zasad, z których najważniejszą jest wszystkie zwierzęta są równe. Idylla nie trwa jednak długo i w folwarku dochodzi do przewrotu. Knur Napoleon obala swojego współpracownika i wypędza go z farmy, aby przejąć władzę. Następnie łamie ustalone wcześniej prawa i zasady, równocześnie wmawiając innych zwierzętom, że wszystko, co czyni, jest zgodne z prawem.

Reklamy