Marcin Chudoba – Superbohater ze skazą

Recenzja komiksu: Nick Spencer, Ramon Rosanas, Ant-Man: Druga Szansa [Ant-Man: Second-Chance Man], przekł. Weronika Sztorc, Warszawa: Egmont Polska 2018, ISBN: 978-83-281-2661-9, ss. 120.

Polski oddział Egmontu sukcesywnie kontynuuje politykę wydawania komiksów o marvelowskich superbohaterach w związku z premierami ich filmowych adaptacji. W lipcu 2018 roku na naszym rynku ukazała się jednotomowa historia Ant-Man: Druga szansa przybliżająca czytelnikom postać Scotta Langa, który w tym samym miesiącu za sprawą produkcji Ant-Man i Osa ponownie wystąpił na ekranach kin. Czy warto po nią sięgnąć?

Scott Lang kolejny raz stara się ułożyć swoje życie. Niestety, przeszkadzają mu w tym: brak pracy i pieniędzy, kryminalna przeszłość, Peggy – była żona, która utrudnia Ant-Manowi kontakt z ich córką Cassie, „przerwa w życiorysie” wynikająca z faktu, że Lang przez pewien czas był martwy oraz nienajlepsza opinia społeczna. Ta ostatnia wydaje się być dla niego najbardziej dotkliwa. Scott uważany jest za marną podróbkę Hanka Pyma – pierwszego Ant-Mana, współzałożyciela Avengers, twórcy morderczego Ultrona i patologicznego męża. Jakby tego było mało, Ant-Manem może zostać każdy, wystarczy tylko mieć odpowiedni strój, a sama „moc” władania mrówkami i zmiany rozmiarów własnego ciała nie sprawia wrażenia oszałamiającej. Czy po przeprowadzce z Nowego Jorku do rodzinnego Miami, wynikającej z chęci spędzania większej ilości czasu z Cassie, i założeniu własnej firmy ochroniarskiej Scottowi uda się odmienić swe życie?

Akcja komiksu Ant-Man: Druga Szansa rozgrywa się z dala od wielkiego superbohaterskiego świata i wszelakich crossoverów, dzięki czemu scenarzysta, Nick Spencer, mógł skupić się wyłącznie na perypetiach Langa. Nadaje to fabule bardzo kameralny ton. Znajomość dotychczasowych przygód drugiego Ant-Mana nie jest potrzebna do swobodnej lektury omawianej pozycji. Genezę postaci przedstawiono na kilku pierwszych stronach (przy okazji dokonując jej retconu), a Oskar Rogowski przygotował jednostronicowe posłowie, w którym zebrał najważniejsze informacje na temat tytułowego herosa.

Spencerowski Scott nie został przedstawiony jako typowy, potężny, wspaniały superbohater. Bliżej mu do antybohatera, który wykorzystuje swoje moce, aby jakoś związać koniec z końcem. Lang nie wstydzi się swojej przeszłości (choć ewidentnie cierpi z jej powodu), a podczas rozmów z potencjalnymi przełożonymi otwarcie mówi, że doświadczenie z czasów złodziejskich może efektywnie wykorzystać w trakcie prac nad systemami ochronnymi. W końcu kto udoskonali wadliwe zabezpieczenia lepiej, niż były włamywacz? Historia Scotta przepełniona jest ironią i czarnym humorem, które wręcz wypływają z kolejnych stron komiksu. Jak rozwiązać problem braku pieniędzy na nową pastę do zębów, gdy trzeba zadbać o higienę jamy ustnej? Wystarczy zmniejszyć się i użyć resztek, które tkwią we wnętrzu tubki. Czy można zostać pobitym przez superłotra bez żadnego powodu? Tak, zwłaszcza wtedy, gdy pomyli nas z innym, dawno nieżyjącym Ant-Manem, który w przeszłości uprzykrzył mu życie. Czy superbohater może okraść bank tylko dlatego, że zarząd jego placówki jest zły, a w skarbcach przechowuje złoto hitlerowców? Tego nie zdradzę. W zalewie czarnego humoru nie zabrakło też miejsca na pojedynki i sceny akcji, dlatego każdy znajdzie w omawianym komiksie coś dla siebie.

Istotnym elementem Drugiej szansy, jak zresztą większości historii z Ant-Manem w roli głównej, są relacje łączące Scotta z Cassie. Mężczyzna usilnie stara się utrzymać z nią kontakt, w czym zawód superbohatera niespecjalnie mu pomaga. Ponadto Peggy ma bardzo poważny argument, przemawiający za słusznością decyzji o ograniczaniu kontaktów córki z ojcem. Cassie rozpoczęła działalność superbohaterską po tym, gdy Scott zginął podczas ataku Ultrona na rezydencję Avengers (The Avengers Disassembled: Upadek Avengers). Jakiś czas później została zabita w trakcie walki Avengers, Young Avengers, X-Men i Scarlet Witch z Doktorem Doomem (Avengers: Krucjata Dziecięca), a następnie wskrzeszona (Avengers i X-Men: AXIS). Trudno więc dziwić się Peggy, że pragnie dla swej córki normalnego życia. Tym samym Scott, zupełnie świadom tego, że daleko mu do idealnego ojca, niejednokrotnie stawiany jest w sytuacji, w której musi wybierać między życiem superbohatera a rodziną.

Warstwie graficznej nie można niczego zarzucić, rysunki autorstwa Ramona Rosanasa są proste, wyraźne i przejrzyste. Przygaszone i ciemne barwy, za które odpowiedzialny był Jordan Boyd, świetnie współgrają z treścią komiksu.

Ant-Man: Druga Szansa to świetna jednotomowa historia o niedoskonałym superbohaterze, który stara się naprawić swoje popsute życie. Kameralny ton opowieści, oddalenie od wszelakich crossoverów mających zrewolucjonizować marvelowskie uniwersum, wszechobecny czarny humor, ironiczne podejście Scotta do życia oraz ukazanie działalności herosów w nieprzeidealizowany sposób, czynią z omawianego komiksu jeden z najlepszych wydanych w ramach polskiej edycji marki Marvel NOW!

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Superbohater ze skazą, „Creatio Fantastica” 2018, nr 1 (58).