PATRONAT CF: Barbara Szymczak-Maciejczyk – Wszyscy za jednego

ANDREWS_MagiaZabija-wyd2_2D-malaRecenzja książki: Ilona Andrews, Magia zabija [Magic Kills], przeł. Marek Najter, Lublin – Warszawa: Fabryka Słów 2018, ISBN: 978-83-7964-322-6, ss. 423.

Kobiety nie mają łatwo w życiu. Zwłaszcza zakochane kobiety. A już w szczególności te parające się magią i biegające po mieście z mieczem u boku. Tak właśnie wygląda rzeczywistość Kate Daniels od chwili, od której straciliśmy ją z oczu po tomie Magia krwawi.

Kate założyła własne biuro detektywistyczne Ostre Cięcie. Jednak z uwagi na rozsiewane na jej temat plotki, interes nie idzie najlepiej. Kiedy więc Daniels dostaje nagły telefon od Ghasteka, Pana Umarłych, który stracił kontrolę nad wampirem, a później zostaje zatrudniona przez Czerwoną Gwardię, by rozwiązać zagadkę zniknięcia genialnego wynalazcy, rytualnego morderstwa i zaginięcia niebezpiecznego urządzenia, nie może sobie pozwolić na odrzucenie którejkolwiek z tych ofert. Na domiar złego jej podopieczna, Julie, ponownie ucieka ze szkoły. Jedyne, co się – przynajmniej pozornie – układa w życiu byłej najemniczki, to jej relacja z Curranem. W tomie Magia zabija protagonistka dowiaduje się szokujących faktów na temat własnej przeszłości, poddaje pod wątpliwość szczere uczucia Władcy Bestii i – rzecz jasna – prowadzona swoim kodeksem honorowym i niebywałym szczęściem do wpadania w tarapaty, znajduje się w samym środku wydarzeń mogących sprawić, że z Atlanty zniknie cała magia, a wraz z nią każda żywa istota, która się nią posługuje. Miasto nigdy wcześniej nie było narażone na takie niebezpieczeństwo. Aby je zażegnać, wszystkie magiczne frakcje – zmiennokształtni, Ród sterujący wampirami, czarownice, szamani, wołchwowie i wszyscy inni – jednoczą się, by dopaść Latarników, nim ci wybiją niemal całą populację miasta i okolic.

Magia krwawi jest bodaj najlepiej i najbardziej wciągająco napisanym tomem z serii o Kate Daniels. Ilona i Andrew Gordonowie nie dość, że przekonująco opisali sojusz zaciekłych wrogów, nie tylko zadbali o dreszczyk emocji podczas fragmentów dotyczących walk, ale także pokazali bardzo ludzką, można powiedzieć, że codzienną, stronę głównej bohaterki – kobiety troszczącej się o przybraną córkę, zadającej sobie pytania o motywacje Currana, potrafiącej odnaleźć się w każdej sytuacji. Kate jest bohaterką z krwi i kości – posiada liczne zalety, zdaje sobie sprawę z własnych wad, zamiast naginać świat do swoich wyobrażeń, z właściwym sobie urokiem i ciętym dowcipem wychodzi niebezpieczeństwu naprzeciw. Z drugiej strony, rytuał przeprowadzony przez protagonistkę pokaże, że posiada ona unikatowe zdolności i moce, które mogą jednocześnie pomóc zachować ją przy życiu, jak i go pozbawić.

Z tomu na tom duet pisarzy dba o to, by czytelnik się nie nudził. Dozują mu więc informacje na temat Kate Daniels, po kawałku odsłaniają rzeczywistość Atlanty po magicznym Przesunięciu, prezentują charakterystykę coraz to nowszych magicznych istot, a co najważniejsze – konsekwentnie zmierzają do nieuchronnej konfrontacji głównej bohaterki serii z jej tajemniczym, demonicznym ojcem. Podobnie jak inni wielbiciele przygód nieustraszonej (eks)najemniczki nie mogę się wprost doczekać, kiedy ono wreszcie nastąpi, a póki co – cieszę się możliwością przeczytania kolejnego tomu.

Na uwagę zasługuje także samo wydanie tytułu Magia krwawi – ma on, moim zdaniem, najładniejszą okładkę[1], Kate wygląda na nim dokładnie tak, jak powinna (względem opisów zawartych we wszystkich częściach), a wrażenia dopełnia świetnie dobrana kolorystyka. Niespodzianka kryje się również we wnętrzu książki, gdyż początek każdego rozdziału został ciekawie ozdobiony.

Piąty tom serii o Kate Daniels od samego początku wciąga czytelnika, a strona po stronie okazuje się, że to, co zaczęło się bardzo dobrze, z każdym kolejnym zdaniem staje się jeszcze lepsze!

Barbara Szymczak-Maciejczyk

Barbara Szymczak-Maciejczyk,Wszyscy za jednego, „Creatio Fantastica” 2018, nr 1 (58).

[1] Przedstawia ona uzbrojoną Kate o chłodnym spojrzeniu mówiącym: „tylko spróbuj, Zabójca czeka”.