Groza omówiona

Groza i postgroza

Ośrodek Badawczy Facta Ficta prezentuje najnowszy, siódmy już tom Perspektyw ponowoczesności, zatytułowany Groza i postgroza, pod redakcją naszej szefowej działu beletrystyki, Kseni Olkusz, i wicenaczelnej „CF”, Barbary Szymczak-Maciejczyk.

Jest to nie tylko najobszerniejsze wydane dotąd w Polsce (ponadsześciusetstronicowe) studium naukowe poświęcone tej problematyce, ale też — po raz pierwszy w historii serii — wzbogacone o przekłady kluczowych dla założeń książki tekstów ekspertów zagranicznych: Gregory’ego Claeysa (tłumaczenie fragmentu książki Dystopia: A Natural History, wydanej przez Oxford University Press), Elany Gomel, wybitnej znawczyni fantastyki i teoretyk literatury, Mathiasa Clasena, prowadzącego interdyscyplinarne badania nad psychologią lękotwórczą, i Leigh M. McLennon, australijskiej znawczyni romansu paranormalnego.

Monografię, zrecenzowaną przez prof. dr hab. Jolantę Ługowską (Uniwersytet Wrocławski) i dr hab. Dariusza Brzostka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), jak zawsze poprzedza również obszerne wprowadzenie krytyczne, nicujące relację między grozą a postgrozą z perspektywy ponowoczesnej, i komentujące aktualny stan badań nad rzeczoną problematyką w Polsce.

Tak jak i wszystkie publikacje książkowe i czasopiśmienne Ośrodka Badawczego Facta Ficta, Groza i postgroza zaindeksowana zostanie w repozytorium naukowym CeON Centrum Otwartej Nauki oraz CEEOL, a także udostępniona na platformach Google Play i Google Books.

Publikację można w tym momencie pobrać nieodpłatnie i w multiformacie, klikając na jeden z poniższych odnośników:

Zachęcamy również do pobierania i czytania poprzednich tomów z serii Perspektywy ponowoczesności:

  • Tom 1. Zombie w kulturze
  • Tom 2. Światy grozy
  • Tom 3. Wykluczenia
  • Tom 4. 50 twarzy popkultury
  • Tom 5. Narracje fantastyczne
  • Tom 6. Ksenologie

Wszystkie tomy dostępne są nieodpłatnie na stronie Ośrodka Badawczego Facta Ficta.