Marcin Chudoba – Kamala Khan i koniec świata

Recenzja komiksu: G. Willow Wilson, Adrian Alphona, Dan Slott, Giuseppe Camuncoli, Ms. Marvel: Dni ostatnie [Ms. Marvel: Last Days], przekł. Anna Tatarska, Piotr W. Cholewa, Warszawa: Egmont Polska 2018, ISBN: 978-83-281-2666-4, ss. 120.

Koniec marvelowskiego multiwersum jest nieunikniony. Kiedy do Ziemi-616 zbliża się ogromna planeta, będąca z nią w ruchu kolizyjnym, zamieszki wybuchają w każdej części Nowego Jorku, wliczając w to Jersey City. Kamala Khan dwoi się i troi, aby nieść pomoc wszystkim napotkanym osobom, jednak nie jest to łatwe. Na domiar złego okazuje się, że Kamran, były ukochany nastoletniej superbohaterki, porwał jej brata. Jakie decyzje podejmie młoda Ms. Marvel w obliczu nadchodzącej apokalipsy? Co przyniesie niespodziewane spotkanie z jej idolką – Kapitan Marvel?

Koniec świata jest dla Kamali bardzo męczącym wydarzeniem. W przeciwieństwie do starszych kolegów po fachu pierwszy raz znajduje się w takiej sytuacji, więc ma prawo czuć się zagubiona. Na szczęście z pomocą przychodzi jej Carol Danvers. Spotkanie z Kapitan Marvel jest dla nastoletniej superbohaterki niezwykle ważne. Carol docenia i pochwala działalność Kamali, jednak uzmysławia jej również, iż zawód herosa niejednokrotnie wiąże się z wybieraniem mniejszego zła oraz koniecznością bycia przygotowanym na najgorsze. W ostatnich chwilach swojego życia nastolatka stawia na rodzinę i przyjaciół, którzy mimo wszystko zawsze byli dla niej najważniejsi. Kamala decyduje się na dwie szczere i wzruszające rozmowy – z matką oraz Brunem. Tym samym, po bardzo słabej Zdruzgotanej, G. Willow Wilson sprawia, że przygody Ms. Marvel ponownie stają się wciągającą i skłaniającą do refleksji opowieścią.

Warto zaznaczyć, że Adrian Alphona powrócił na stanowisko głównego rysownika serii. Jego miękkie rysunki o delikatnych kreskach są miłe i przyjemne w odbiorze.

Na końcu recenzowanego tomiku umieszczono dwa rozdziały, wydane pierwotnie w ramach serii The Amazing Spider-Man vol. 3, opowiadające o wspólnych przygodach Kamali i Petera Parkera. Należy zaznaczyć, że ich akcja ma miejsce przed Spiderversum, a co za tym idzie, na długo przed końcem marvelowskiego uniwersum i wydarzeniami z Dni ostatnich. Mam świadomość, że były one umieszczone również w oryginalnym amerykańskim wydaniu recenzowanego komiksu, jednak polski oddział Egmontu wielokrotnie ingerował w zawartość rodzimych edycji i mógł je zwyczajnie usunąć, bowiem stanowią niepotrzebny zapychacz. Historia w nich przedstawiona to typowy superbohaterski team-up przepełniony pościgami, walkami i, co charakterystyczne dla komiksów z Peterem Parkerem, suchymi żartami, które nijak nie pasują do nastroju wcześniejszych rozdziałów. Pomijam już fakt, że wspomniane zeszyty ukazały się już u nas w publikacji Amazing Spider-Man: preludium do Spiderversum.

Ms. Marvel: Dni ostatnie to bardzo dobre podsumowanie dotychczasowych przygód Kamali Khan, w których największy nacisk kładziono na relacje bohaterki z jej rodziną i przyjaciółmi. Ponieważ koniec zawsze jest początkiem czegoś nowego, pozostaje mieć nadzieję, że piąty tom, którego akacja będzie rozgrywać się po Tajnych Wojnach, utrzyma obecny poziom i niejednokrotnie nas zaskoczy.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Kamala Khan i koniec świata, „Creatio Fantastica” 2018, nr 2 (59).