Barbara Szymczak-Maciejczyk – Awantura o kociołek

asterix i obelixRecenzja filmu: Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru [Astérix Le Secret de la potion magique], reż. Louis Clichy, Alexandre Astier, Francja: Métropole Télévision 6 2019.

Życie, nawet to filmowe, pokazuje, iż zawsze należy spodziewać się niespodziewanego. Oto bowiem najlepszy druid na świecie, Panoramiks, spada z drzewa, uszkadzając sobie przy tym nogę, i dochodzi do wniosku, że potrzebuje młodego następcy – takiego, który okaże się nie tylko zdolny, ale także godny poznania receptury słynnego eliksiru dającego nieugiętym Galom nadludzką siłę. Grupa bohaterów udaje się w podróż, w czasie której Panoramiks sprawdza zdolności młodych druidów. Wszystko na nic, bowiem zdecydowana większość z nich jest po prostu beznadziejna (ale jakże zabawna!), a najlepszy kandydat został zmanipulowany przez czarny charakter, czyli Sulfuriksa, dawnego przyjaciela Panoramiksa.

Jednak nawet w klasycznej historii niepokornych Galów obecne są jak najbardziej współczesne wątki. Sympatię widzów wzbudza przede wszystkim mała dziewczynka o wielkich zdolnościach, nosząca imię Pektynka. Nie dość, że wchodzi tam, gdzie nie powinien znaleźć się nikt poza druidami, to w dodatku ma świetną pamięć, którą sprytnie wykorzystuje Panoramiks. Także silne kobiety z wioski doskonale radzą sobie podczas nieobecności mężów, dzielnie broniąc osady. Pojawiają się także odwołania do polityki, gospodarki i kultury dzisiejszej Francji.

Producenci filmowi, którzy od kilku dobrych lat raczą nas coraz to nowszymi ekranizacjami przygód Asteriksa, Obeliksa i reszty wesołej kompanii, i tym razem zadbali o to, by zapewnić widzom sporą dawkę humoru okraszoną przekomicznym konfliktem niepokonanych Galów i pragnących ich podbić Rzymian. I chociaż Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru wykorzystuje fragmenty wielu albumów komiksowych[1], to cała ta kompilacja wydaje się – przeważnie – spójną całością. Zarzut, który można by w tym momencie postawić, jest taki, że momentami akcja wydaje się zbyt szybko pędzić przed siebie, nie dając wybrzmieć niektórym akcentom.

Mimo nielicznych niedociągnięć, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru to film wypełniony zabawnymi dialogami, licznymi gagami, odwołaniami do współczesnej sytuacji polityczno-gospodarczej oraz moimi ulubionymi bohaterami z dzieciństwa. Podczas seansu śmiałam się do rozpuku i jestem przekonana, że chętnie obejrzę tę animację ponownie.

[1] Egmont przygotował już album wzorowany na fabule filmu. Jest on dostępny w sprzedaży i nosi tytuł Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru. Zob. Egmont, https://egmont.pl/Asteriks.-Tajemnica-magicznego-wywaru,13925389,p.html (logowanie: 29.01.2019).

Barbara Szymczak-Maciejczyk

Barbara Szymczak-Maciejczyk, Awantura o kociołek, „Creatio Fantastica” 2018, nr 2 (59).