Marcin Chudoba – Cena sławy

Recenzja komiksu: G. Willow Wilson, Adrian Alphona, Nico Leon, Takeshi Miyazawa, Ms. Marvel: Supersławna [Ms. Marvel: Super Famous], przekł. Anna Tatarska, Warszawa: Egmont Polska 2019, ISBN: 978-83-281-3492-8, ss. 144.

Czy młodą superbohaterkę może spotkać coś lepszego, niż zostanie członkiem Avengers? Dla Kamali Khan zdecydowanie nie, dlatego dziewczyna z werwą i radością wykonuje swoją pracę u boku takich herosów, jak Iron Man, Kapitan Ameryka czy Thor. Niestety, nowe obowiązki sprawiły, że nastolatka zaczęła poświęcać mniej uwagi szkole, rodzinie, przyjaciołom i Jersey City. Kamala najwyraźniej nie zauważyła, że Bruno, który kilka miesięcy wcześniej wyznał jej miłość, ma nową dziewczynę, a pewna podejrzana firma deweloperska dążąca do unowocześnienia Jersey City za wszelką cenę bezprawnie wykorzystuje wizerunek Ms. Marvel w materiałach reklamowych. Czy dziewczynie uda się zapanować nad swoim życiem? Jaka jest cena sławy?

G. Willow Wilson, kładąc nacisk na życie prywatne Kamali, przy jednoczesnym wskazaniu problemów, jakie niesie ze sobą działalność superbohaterska, powraca do tego, co było siłą opowieści o przygodach Ms. Marvel. Nastolatka stara się odpowiadać na wezwanie Avengers o każdej porze dnia i nocy, co skutkuje tym, że zaniedbuje naukę, przysypia na lekcjach i traci kontakt z najważniejszymi dla niej osobami – rodziną i przyjaciółmi. Sprawy wielkiego świata pochłaniają ją do tego stopnia, że zapomina o swoim mieście, które przechodzi bardzo niekorzystne przeobrażenie. Wykorzystanie wizerunku Ms. Marvel przez firmę Hope Yards Development, mającą w zwyczaju m.in. zmuszanie siłą właścicieli małych lokali do odsprzedania nieruchomości, aby w ich miejscu zbudować nowoczesne apartamentowce i sklepy sprawia, że mieszkańcy Jersey City zaczynają podważać autorytet swojej lokalnej superbohaterki, stwierdzając nawet, że bez niej było spokojniej. Kamala dwoi się i troi, aby walczyć ze złem oraz uczestniczyć w sprawach ważnych dla jej rodziny, np. zaślubinach brata. Pragnienie bycia uznaną przez Avengers za pełnoprawną koleżankę drużyny, a nie młodszą siostrę, tylko pogarsza sytuację. Kiedy wszystko zmierza ku tragicznemu finałowi, okazuje się, że najprostsze metody zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy zatrzymać się i poprosić innych o pomoc.

Ms. Marvel: Supersławna to bardzo dobry komiks superbohaterski, przepełniony akcją, humorem i nienachalnymi prawdami życiowymi, o których niejednokrotnie zapominają nawet ludzie dorośli. Na jego korzyść działa również niezła oprawa graficzna autorstwa Adriana Alphony, Nico Leona oraz Takeshiego Miyazawy, łącząca prostotę z mangową i kreskówkową stylistyką. Wraz z lekturą tomu piątego serii, niesmak po nieudanej Zdruzgotanej minął całkowicie. Pozostaje mieć nadzieję, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych odsłonach przygód Kamali.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Cena sławy, „Creatio Fantastica” 2018, nr 2 (59).