Marcin Chudoba – Spider-Man na emeryturze

Recenzja komiksu: Dan Slott, Adam Kubert, Scott Hanna, Tajne wojny. Amazing Spider-Man – Odnowić śluby [The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows], przekł. Piotr W. Cholewa, Warszawa: Egmont Polska 2018, ISBN: 978-83-281-2687-9, ss. 120.

W jednym z królestw leżących gdzieś na mapie Bitewnego Świata nie ma miejsca dla superbohaterów. Niemal wszyscy posiadacze nadludzkich mocy zostali zabici przez Augustusa Romana, władcę krainy, który przywłaszczył sobie niezwykłe zdolności poległych. Nieliczni herosi żyją w ukryciu, starając się wieść normalne życie, pozostali tworzą ruch oporu, mający na celu obalenie tyranii. Peter Parker lata temu wycofał się z superbohaterskiej działalności, ponieważ chciał zapewnić spokój i bezpieczeństwo żonie Mary Jane i córce Annie. Czy w sytuacji zagrożenia życia rodziny były Spider-Man ponownie założy maskę?

Tajne wojny. Amazing Spider-Man – Odnowić śluby to dodatek do Tajnych wojen, który z czystym sumieniem można czytać bez znajomości głównego eventu. Dan Slott stworzył historię przypominającą swym klimatem klasyczne opowieści z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej. Peter ledwie wiąże koniec z końcem, dorabiając robieniem zdjęć do „Daily Bugle”. Jego sytuacja jednak nieco różni się od tej znanej z komiksów, których akcja rozgrywa się na Ziemi-616, bowiem Parker jest teraz głową rodziny. Mary Jane i Annie są najważniejszymi osobami w życiu Spider-Mana, a ten nie cofnie się przed niczym, aby wybawić je z opresji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obie kobiety nie siedzą bezczynnie, gdy Peter zajmuje się superbohaterskimi sprawami i aktywnie wspierają go w działaniach. Tym samym Dan Slott podkreślił, że rodzina stanowi najwyższą wartość w życiu każdej osoby. Całość dopełnia bardzo dobrze wykonana oprawa graficzna autorstwa Adama Kuberta i Scotta Hanny.

Recenzowany komiks polecam wszystkim miłośnikom Spider-Mana, którzy tęsknią do opowieści z czasów, gdy Peter Parker zajmował się przyziemnymi, codziennymi problemami i nie był prezesem przedsiębiorstwa zajmującego się produkowaniem zaawansowanych technologicznie urządzeń. Osoby te z pewnością docenią kameralny klimat omawianego tytułu.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Spider-Man na emeryturze, „Creatio Fantastica” 2018, nr 2 (59)