Dla autorów tekstów literackich

Redakcja „Creatio Fantastica” prowadzi nabór opowiadań fantastycznych w trybie ciągłym. Aby zwiększyć szansę na publikację tekstu literackiego na łamach „CF”, należy spełnić następujące warunki:

 1. Do publikacji kwalifikują się teksty napisane w języku polskim, które nie były wcześniej publikowane w czasopismach z ISSN-em lub drukach zwartych (np. antologiach opowiadań).
 2. Tekst literacki musi należeć do szeroko pojętej fantastyki; przyjmujemy te o objętości nie większej niż 15 stron sformatowanych standardowo czcionką Times New Roman rozmiaru 12 przy marginesie wynoszącym minimum 2 cm (w wyjątkowych przypadkach do 20 stron), zapisane w formacie .rtf lub doc. (.docx)
 3. Plik należy nazwać nazwiskiem oraz tytułem, np. D.Simmons_Hyperion.
 4. Mile będzie widziane nawiązanie do problematyki jednego z zapowiadanych numerów – wówczas wzrasta szansa na szybsze opublikowanie tekstu.
 5. Teksty mogą być nadsyłane imiennie bądź pod pseudonimem, w przypadku gdy autor znany jest szerzej pod tym drugim.
 6. Do tekstu prosimy dołączyć (obligatoryjnie) adres e-mail i (opcjonalnie) telefon kontaktowy. Dopiero w przypadku zainteresowania publikacją, redakcja poprosi o biogram. Wszystkie dane są tylko do wiadomości redakcji i nie będą przekazywane osobom trzecim.
 7.  „Creatio Fantastica” zapewnia rzetelną redakcję i wnikliwą korektę, jednak nie oznacza to, by należało przesyłać na jej adres teksty, które nie zostały uprzednio co najmniej raz przeczytane i sprawdzone. Teksty niesprawdzone pod względem językowym i stylistycznym lub niestarannie przygotowane do publikacji będą odrzucane.
 8. Z uwagi na chęć zwiększenia konkurencyjności, apelujemy, by żaden autor nie zgłaszał więcej niż jednego tekstu naraz. Kolejne opowiadania prosimy przesyłać dopiero w przypadku otrzymania odpowiedzi na poprzednie zgłoszenie.
 9.  „Creatio Fantastica” jest czasopismem non-profit i jako takie nie może wyznaczać autorom tekstów honorariów.
 10. Redakcja stara się odpowiadać na wszystkie maile w ciągu trzech miesięcy – nie wcześniej jednak, niż miesiąc po ich otrzymaniu – zawsze przy tym dokładając starań, by wnikliwie uzasadnić decyzję o publikacji bądź odrzuceniu tekstu.
 11. Uprzejmie prosimy o nieprzesyłanie nadesłanych nam opowiadań do innych redakcji przed upływem trzech miesięcy od zgłoszenia.
 12. Teksty literackie prosimy przesyłać pod adresem opowiadaniacf@gmail.com.

Kilka porad, które ułatwią pracę redakcji i znacząco zwiększą tempo prac nad tekstem: 

 1. W interesie autorów jest pisać jak najlepiej, również w zakresie ortografii i interpunkcji, w interesie redakcji zaś wyeliminowanie podstawowych błędów. Kultura słowa w znaczący sposób może wpływać na ocenę tekstu.
 2. Przed wysłaniem tekstu warto wyszukać (poleceniem ctrl+f) wszystkie dywizy i spacje ( – ) oraz półpauzy i spacje ( – ) na pauzy dialogowe ( — ).
 3. W ten sam sposób można wyeliminować podwójne spacje.
 4. Jeśli po wypowiedzi następuje parenteza (np. „powiedziała”, „odparł”, „stwierdziła”), dalszy tekst piszemy małą literą (np. „— Chyba żartujesz — rzucił.”)
  Jeśli natomiast po wypowiedzi zaczyna się opis (np. „Odwrócił się”), kończy się ją kropką i następne wypowiedzenie rozpoczyna wielką literą (— Chyba żartujesz. — Odwrócił się.)
 5. W przypaku stosowania między akapitami asterysków (*), proszę umieścić trzy (***) i je wyśrodkować (bez wcięcia pierwszej linii).
 6. W przypadku akceptacji tekstu i odesłania autorowi pliku do redakcji, po ustosunkowaniu się do zmian, należy dopisać w nazwie piku inicjały wraz z liczbą oznaczającą kolejną redakcję (np. D.Simmons_Hyperion_red1_DS1).

Ważne: w związku ze zmianami strukturalnymi oraz personalnymi część tekstów wysłana przed marcem 2017 może wciąż pozostawać bez odpowiedzi z naszej strony. W takiej sytuacji bardzo prosimy o przypomnienie się w tej sprawie pod adresem: opowiadaniacf@gmail.com

Redaktorem działu literackiego jest Piotr Zawada.

Zachęcamy do współpracy!
Redakcja

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s