Dla autorów tekstów literackich

Zainteresowanych publikacją tekstów literackich na łamach „Creatio Fantastica”, prosimy o zapoznanie się z poniższymi wytycznymi:

Do publikacji kwalifikują się teksty napisane w języku polskim, które nie były wcześniej publikowane w czasopismach z ISSN-em lub drukach zwartych (np. antologiach opowiadań).

 1. Tekst literacki musi należeć do szeroko pojętej fantastyki.
 2. Od stycznia 2018 roku przyjmujemy wyłącznie teksty, które nawiązują do problematyki jednego z zapowiadanych numerów tematycznych.
 3. „Creatio Fantastica” jest czasopismem non-profit i jako takie nie może wyznaczać autorom tekstów honorariów. Ponadto, teksty ukazujące się na łamach „Creatio Fantastica” są publikowane w otwartym dostępie na licencji Creative Commons BY 4.0 (uznanie autorstwa) i jako takie, mogą być udostępniane, cytowane i parafrazowane pod bezwzględnym warunkiem wyraźnego wskazania autora przywoływanego utworu.
 4. Teksty mogą być nadsyłane imiennie bądź pod pseudonimem, w przypadku gdy autor znany jest szerzej pod tym drugim.
 5. Teksty literackie prosimy przesyłać pod adresem głównym redakcji: redakcja@creatiofantastica.com. W tytule maila prosimy wpisywać nazwisko i tytuł tekstu oraz dopisek ‚Opowiadanie’. Plik należy nazwać nazwiskiem oraz tytułem, np. D.Simmons_Hyperion. W przypadku akceptacji tekstu i odesłania autorowi pliku do redakcji, po ustosunkowaniu się do zmian, należy dopisać w nazwie pliku inicjały wraz z liczbą oznaczającą kolejną redakcję (np. D.Simmons_Hyperion_red1_DS1).
 6. Z uwagi na chęć zwiększenia konkurencyjności, apelujemy, by żaden autor nie zgłaszał więcej niż jednego tekstu naraz. Kolejne opowiadania prosimy przesyłać dopiero w przypadku otrzymania odpowiedzi na poprzednie zgłoszenie.
 7. Redakcja stara się odpowiadać na wszystkie maile w ciągu najpóźniej trzech miesięcy – nie wcześniej jednak, niż miesiąc po ich otrzymaniu. Zawsze informujemy autorów o naszej decyzji, jeśli więc w rzadkich wypadkach po upływie trzech miesięcy nie otrzymali Państwo odpowiedzi, prosimy o wysłanie zapytania o losy tekstu. Uprzejmie prosimy o nieprzesyłanie nadesłanych nam opowiadań do innych redakcji przed upływem trzech miesięcy od zgłoszenia.

Wytyczne w zakresie formatowania tekstów

Stosowanie się do tych zasad ułatwi nam pracę, pozwalając nam poświęcić więcej czasu i energii na jego redakcję:

 1. W interesie autorów jest pisać jak najlepiej, również w zakresie ortografii i interpunkcji, w interesie redakcji zaś eliminować podstawowe błędy. Kultura słowa w znaczący sposób może wpływać na ocenę tekstu. „Creatio Fantastica” zapewnia rzetelną redakcję i wnikliwą korektę, jednak nie oznacza to, by należało przesyłać na jej adres teksty, które nie zostały uprzednio co najmniej raz przeczytane i sprawdzone. Teksty niesprawdzone pod względem językowym i stylistycznym lub niestarannie przygotowane do publikacji będą automatycznie odrzucane.
 2. Przyjmujemy teksty literackie o objętości nie większej niż 40 000 znaków (ze spacjami). Prosimy, by pliki zawierały wyłącznie tekst (bez żadnych zbytecznych upiększeń) sformatowany następująco: czcionka Times New Roman, rozmiar 12, margines wynoszący minimum 2 cm, odstęp między wierszami 1,5 linii, bez odstępów między akapitami. Prosimy wysyłać pliki zapisane w formacie *.rtf lub *.doc (*.docx)
 3. Do tekstu prosimy dołączyć (obligatoryjnie) adres e-mail i (opcjonalnie) telefon kontaktowy. Dopiero w przypadku zainteresowania publikacją, redakcja poprosi o biogram. Wszystkie dane są tylko do wiadomości redakcji i nie będą przekazywane osobom trzecim.
 4. W zapisie należy bezwzględnie odróżniać dywizy ( – ), półpauzy ( – ) i pauzy dialogowe (  — )i stosować w otoczeniu spacji wyłącznie dwa ostatnie znaki typograficzne (dywizy służą do zapisów wyrażeń typu biało-czerwony lub nazwisk złożonych).  Pauz dialogowych należy używać, jak sama nazwa wskazuje, do zapisu dialogów, natomiast półpauz – we wszystkich innych przypadkach, na przykład, tak jak w tym zdaniu, dla oznaczenia elizji powtórzonego orzeczenia w zdaniu podrzędnym.
 5. Jeśli po wypowiedzi dialogowej następuje parenteza (np. „powiedziała”, „odparł”, „stwierdziła”), dalszy tekst piszemy małą literą (np. „— Chyba żartujesz — rzucił.”).
  Jeśli natomiast po wypowiedzi zaczyna się opis (np. „Odwrócił się”), kończy się ją kropką i następne wypowiedzenie rozpoczyna wielką literą (— Chyba żartujesz. — Odwrócił się.).
 6. W pozostałych kwestiach należy stosować się do zasad przyjętych w słownikach ortograficznych.
 7. W przypadku stosowania między akapitami asterysków (*), proszę umieścić trzy (***) i je wyśrodkować (bez wcięcia pierwszej linii).

Redaktorem działu literackiego jest dr Mateusz Tokarski.

Zachęcamy do współpracy!

Redakcja

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s